Priemerná cena bývania rastie vďaka drahším bytom

Stúpajúci dopyt po bytoch vyprovokoval developerov k zvýšenej aktivite vedúcej k realizácii ďalších nových projektov. S tým súvisí rýchlejšie tempo predaja bytov, ktoré podporuje ďalší rast cien. Výsledkom tejto reťazovej reakcie je zvyšovanie celkovej priemernej ceny bývania, ktorá zaznamenáva stále vyššiu hodnotu.

Priemerná cena bývania atakuje hranicu 1300€/m2

Zmeny v priemernej cene bývania sú avizované každý štvrťrok, pričom niekoľko posledných kvartálov v rade mala jej hodnota iba stúpajúcu tendenciu. Aj keď nešlo o žiadne dramatické rozdiely (zväčša od 3 do 5% v medzikvartálnom aj v medziročnom porovnaní), na konci roka 2016 sa dostala už k očakávanej hranici 1300€/m2. Je jasné, že ak sa optimistické predpovede splnia, celý rok budeme za m2 bývania platiť priemerne viac ako spomínaných 1300€.   

Štatistiky ťahá zdražovanie bytov

Nebyť úspešného obdobia na bytovom trhu, priemerná cena bývania možno vôbec nestúpa. Nakoľko byty tvoria vo väčšine slovenských lokalitách vyše dvojtretinový podiel všetkých rezidenčných realít, od ich zdražovania závisí vývoj celkovej priemernej ceny. Vzhľadom na očakávaný nadchádzajúci vývoj môžeme predpokladať, že podobne ako celý minulý rok, aj teraz vzrastie priemerná cena každý kvartál o pár percent.

Konečne ožívajú aj ceny rodinných domov

Podpora rastu priemernej ceny prišla po dlhšom hluchom období konečne aj zo strany domov. Tie zaznamenali prvý vyšší rast ešte na jar minulého roka, keď ich priemerná cena poskočila o vyše 5% a po dlhšom čase prekročila hranicu 1100€/m2. V podobnom duchu sa niesol jej vývoj v treťom a štvrtom kvartáli, čo naznačilo, že ceny domov by mali rásť aj tento rok.

Predkrízové maximum je stále ďaleko

Napriek výraznému rastu priemernej ceny bývania sa jej úroveň zďaleka neblíži k rekordnej hodnote spred niekoľkých rokov. Tú dosiahla v rámci predkrízového boomu  v rokoch 2007 a 2008, keď bol predaj bytov na vrchole. V porovnaní so súčasným obdobím bola priemerná cena bývania vyššia zhruba o 15% a m2 stál bežne nad 1500€.

Prvé tohtoročné štatistiky spojené s aktuálnym vývojom priemernej ceny bývania sa dostanú na verejnosť čoskoro. Očakávania analytikov sú optimistické a vzhľadom na ich predpovede by sa mal celý rok niesť v znamení zdražovania. Z toho jasne vyplýva, že v najbližšom čase môžeme rátať s ďalším rastom cien bývania.  

Text : Róbert Bosák