Pozor na hotovostné platby pri obchode s nehnuteľnosťou!
Pozor na hotovostné platby pri obchode s nehnuteľnosťou!

Zákon o obmedzení platieb v hotovosti (zákon č. 394/2012 Z.z.) vstúpil do platnosti počnúc 1.januárom 2013. Jeho znenie sa vo veľkom dotklo aj obchodovania s nehnuteľnosťami, pri ktorých sa vyplácajú sumy rádovo v desaťtisícoch až státisícoch eur. Tie boli často uhrádzané v hotovosti, čo sa po prijatí tejto zmeny radikálne obmedzilo.

Maximálna povolená hotovosť je 15 000,-€

Je to už piaty rok, čo je pri obchodovaní s nehnuteľnosťami povolené narábať s maximálnou hotovosťou 15 000,-€ ( za podmienky, že celková cena nehnuteľnosti je do 15 000,-€).  Zákon je striktný a akékoľvek prevýšenie tejto hranice trestá vysokými sankciami až do 10 000,-€. Cieľom je dosiahnuť to, aby sa platby za nehnuteľnosti uhrádzali bankovými prevodmi a znížilo sa tak riziko nárastu nezdanených realitných obchodov.

Pri podnikateľoch sú obmedzenia prísnejšie viac TU:

https://realityexkluziv.sk/blog/pozor-na-hotovostne-platby-pri-obchode-s-nehnutelnostou

Najnovšie články a rady - Archiv článkov
Ako využiť voľnú izbu v 4-izbovom byte
Pokračovanie článku

Akým smerom sa budú uberať hypotéky do konca roka?
Hypotekárny trh nás pravidelne zásobuje rôznymi novinkami ovplyvňujúcimi celkový vývoj v tejto sfére.
Pokračovanie článku


Rekonštrukcia bytu zvýši cenu o pár tisíc!
Kúpa a vlastníctvo bytu nespĺňa len praktickú funkciu spojenú s bývaním. V hre je aj tvorba osobného majetku a šanca využiť nehnuteľnosť ako investíciu. Rovnako ako pri novostavbách to platí aj v prípade starších bytov. Tie však potrebujú rekonštrukciu, až potom môžu splniť nároky na bývanie a zároveň disponovať vyššou hodnotou.
Pokračovanie článku

Pozor na hotovostné platby pri obchode s nehnuteľnosťou!
Pokus zabrániť daňovým únikom, snaha mať kontrolu nad predajom nehnuteľností alebo len prísny zákon plný zbytočných obmedzení? Nech to je akokoľvek, porušiť zákaz platiť pri obchode s nehnuteľnosťami v hotovosti viac, ako je dovolené, sa vôbec nevypláca.
Pokračovanie článku
Nové Bývanie